ELTA / ESSA Previous Winners

Previous award winners are shown below:

Click here to show/hide the 2016/2017 winners:

Excellence in Student Support Award
  • Jan Gosling (Head of International Administration and Compliance – Marketing, Recruitment, International Development Office)
Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2015/2016 winners:

Excellence in Student Support Award
  • Maria Davis (Research and Postgraduate Administrator – College of Human and Health Sciences)
  • David Moody and Gareth Evans (Electronic Engineering Lab Techs – College of Engineering)
Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2014/2015 winners:

Excellence in Student Support Award

Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2013/2014 winners:

Excellence in Student Support Award

  • April Adanah (College of Law)
Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2012/2013 winners:

Excellence in Student Support Award

  • Zoe Brooks-Green (Criminology)
Excellence in Learning and Teaching Award
  • Ute Keller (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tapas Mishra (College of Business, Economics and Law)
  • Dr Evelien Bracke (College of Arts and Humanities)
  • Peter Jones (College of Arts and Humanities)
  • Dr Roberta Magnani (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tracey Sagar (College of Business, Economics and Law)
  • Professor Danny McCarroll (College of Science)
  • Dr Michelle Lee (College of Human and Health Sciences)
Click here to show/hide the 2011/2012 winners:

  • Dr Sarah Gamble (College of Arts and Humanities)
  • Professor Jim Milton (College of Arts and Humanities)
  • Dr Eddie Owens (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tracey Rihll (College of Arts and Humanities)
  • Ms Ruth Costigan (College of Business, Economics and Law)
  • Dr Geraint Harvey (College of Business, Economics and Law)
  • Mrs Simone Bedford (College of Human and Health Sciences)
  • Dr Adrian Luckman (College of Science)
Click here to show/hide the 2010/2011 winners:

  • Dr John Lancaster (College of Science)
  • Michael Draper (School of Law)
  • Emma Rees (College of Human and Health Science)
  • Sian Rees (College of Arts and Humanities)
  • Dr Alan Beaton (College of Human and Health Science)
  • Dr Markus Roggenbach (College of Science)
  • Dr Malcolm Turner (College of Medicine)
Click here to show/hide the 2009/2010 winners:

  • Professor Maurice Whitehead (Arts and Humanities)
  • Eira Thomas (DACE)
  • Dr Ute Keller (Arts and Humanities)
  • Dr Glyn Pursglove (Arts and Humanities)
  • Dr Jon Howden-Evans (Law)
  • Valerie Thomas (Human and Health Sciences)
Click here to show/hide the 2008/2009 winners:

  • Dr Andrew Hull (Health Science)
  • Joanne Warring (Health Science)
  • Professor John Morgan (Humanities)
  • Catrin Macauley (Human Sciences)
Click here to show/hide the 2007/2008 winners:

  • Mark Goode (Business and Economics)
  • Dr Geraint Owen (Environment and Society)
  • Jane Waters (Human Science)
  • Dr Deborah Youngs (Humanities)
Click here to show/hide the 2006/2007 winners:

  • Dr Tess Fitzpatrick (Arts)
  • Professor Michael Sheehan (Humanities)
Click here to show/hide the 2005/2006 winners:

  • Dr Dan Forman (Environment and Society)
  • Dr Emily Roberts (Environment and Society)
  • Professor John Spurr (Humanities)
  • Elizabeth Jenner Braunschmeid (Arts)

Comments are closed