ELTA / ESSA

Mae’n ddrwg gennym ddim ar gael.

For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Excellent teachingExcellence in Learning and Teaching / Student Support Awards Scheme

The Excellence in Learning and Teaching / Student Support Awards are awarded annually to those members of staff who have made an outstanding contribution to the student learning experience. Recipients are nominated in the first place by two students and each nomination must be endorsed by the staff members College. Nominations are judged by a panel consisting of the Director of SALT, the Pro-Vice-Chancellor (Academic), a previous winner of the Vice Chancellor’s Teaching Award and a sabbatical officer of the Student Union.

Aims of the Excellence in Learning and Teaching / Student Support Awards Scheme

  • To give public recognition to the value placed by Swansea University on the quality of teaching and the support of learning.
  • To encourage and facilitate a reflective approach by staff concerning the quality of the teaching and learning support of their colleagues and of themselves.
  • To afford students the opportunity to have a major input in the determination of this prestigious award.

The Excellence in Learning and Teaching / Student Support Awards are intended to reflect the appreciation by students of the quality of the teaching and support that they have received, and all students will be given the opportunity to nominate one of their teachers or other staff members for these awards.

(The ELTA / ESSA scheme is an evolution of the old Distinguished Teaching Award (DTA))


Previous award winners are shown below:

Click here to show/hide the 2015/2016 winners:

Excellence in Student Support Award
  • Maria Davis (Research and Postgraduate Administrator – College of Human and Health Sciences)
  • David Moody and Gareth Evans (Electronic Engineering Lab Techs – College of Engineering)
Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2014/2015 winners:

Excellence in Student Support Award

Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2013/2014 winners:

Excellence in Student Support Award

  • April Adanah (College of Law)
Excellence in Learning and Teaching Award
Click here to show/hide the 2012/2013 winners:

Excellence in Student Support Award

  • Zoe Brooks-Green (Criminology)
Excellence in Learning and Teaching Award
  • Ute Keller (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tapas Mishra (College of Business, Economics and Law)
  • Dr Evelien Bracke (College of Arts and Humanities)
  • Peter Jones (College of Arts and Humanities)
  • Dr Roberta Magnani (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tracey Sagar (College of Business, Economics and Law)
  • Professor Danny McCarroll (College of Science)
  • Dr Michelle Lee (College of Human and Health Sciences)
Click here to show/hide the 2011/2012 winners:

  • Dr Sarah Gamble (College of Arts and Humanities)
  • Professor Jim Milton (College of Arts and Humanities)
  • Dr Eddie Owens (College of Arts and Humanities)
  • Dr Tracey Rihll (College of Arts and Humanities)
  • Ms Ruth Costigan (College of Business, Economics and Law)
  • Dr Geraint Harvey (College of Business, Economics and Law)
  • Mrs Simone Bedford (College of Human and Health Sciences)
  • Dr Adrian Luckman (College of Science)
Click here to show/hide the 2010/2011 winners:

  • Dr John Lancaster (College of Science)
  • Michael Draper (School of Law)
  • Emma Rees (College of Human and Health Science)
  • Sian Rees (College of Arts and Humanities)
  • Dr Alan Beaton (College of Human and Health Science)
  • Dr Markus Roggenbach (College of Science)
  • Dr Malcolm Turner (College of Medicine)
Click here to show/hide the 2009/2010 winners:

  • Professor Maurice Whitehead (Arts and Humanities)
  • Eira Thomas (DACE)
  • Dr Ute Keller (Arts and Humanities)
  • Dr Glyn Pursglove (Arts and Humanities)
  • Dr Jon Howden-Evans (Law)
  • Valerie Thomas (Human and Health Sciences)
Click here to show/hide the 2008/2009 winners:

  • Dr Andrew Hull (Health Science)
  • Joanne Warring (Health Science)
  • Professor John Morgan (Humanities)
  • Catrin Macauley (Human Sciences)
Click here to show/hide the 2007/2008 winners:

  • Mark Goode (Business and Economics)
  • Dr Geraint Owen (Environment and Society)
  • Jane Waters (Human Science)
  • Dr Deborah Youngs (Humanities)
Click here to show/hide the 2006/2007 winners:

  • Dr Tess Fitzpatrick (Arts)
  • Professor Michael Sheehan (Humanities)
Click here to show/hide the 2005/2006 winners:

  • Dr Dan Forman (Environment and Society)
  • Dr Emily Roberts (Environment and Society)
  • Professor John Spurr (Humanities)
  • Elizabeth Jenner Braunschmeid (Arts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *